IX RPP: Trasa w dwóch opcjach

kazatelny

Tegoroczna trasa nie będzie należała do łatwych. Dla hardcorowców mamy opcję Deluxe. 🙂

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami tegoroczna trasa rajdu prowadzić będzie przez Masyw Orlika. W ciągu ośmioletniej historii imprezy byliśmy tam tylko dwa razy: w 2013 i 2017 roku. Będą też dwa zupełnie nowe odcinki dla RPP: szlak niebieski przez Gwarkową Perć oraz trasa między Zlatymi Horami, skansenem górnictwa złota, Rejvizem a Opawską Chatą. Trasa nie będzie łatwa, dlatego na końcowym odcinku (za Lysym vrchem) będą dwie opcje dalszego marszu do wyboru: trudniejsza (dla tych, którzy będą czuli się na siłach i będą mieli odpowiedni zapas czasu) oraz łatwiejsza.

PRZEBIEG TRASY:

Prudnik (czerwony) – Sanktuarium św. Józefa – Kobylica (395) – Dębowiec – Długota (457) – Wieszczyna – Pokrzywna (niebieski) – Polana Cicha Dolina – Gwarkowa Perć – Karliki – Jarnołtówek (rondo, zielony) – granica państwa – Zlate Hory (rynek, czerwony) – Zlate Hory (dworzec/žst., zielony) – Nahon (żółty) – Udoli ztracenych štol (ścieżka dydaktyczna) – Zlatokopecky skanzen (młyn, zielony) – Ondřejovicke sedlo – Rejviz (penzion, sklepik, żółty) – Bublavy pramen – Kazatelny (925) – Opavska lovecka chata – Pasmo Orlika – Jeleni loučky –  Lysy vrch –


OPCJA I – ZWYKŁA (szlak żółty) Lysy vrch – Videlsky křiž – Švýcárna

 • Odległość: 6,2 km, suma podejść/zejść: 464/165 m

 

OPCJA II – TRUDNA (szlak niebieski) Lysy vrch – Běla (Eduard) – Vysoky vodopad – Švýcárna

 • Odległość: 10,1 km, suma podejść/zejść: 713/414 m
 • UWAGA! Na części trasy opcji II prowadzona jest wycinkach drzew. Będzie ona oznaczona biało-czerwoną taśmą. By ominąć część odcinka przed taśmą należy iść dalej prosto leśną drogą. Po chwili z prawej znów dołączy do nas szlak niebieski. Zakaz wstępu dotyczy miejsc, gdzie prowadzona jest wycinka drzew i poruszają się ciężkie pojazdy leśne. Należy omijać te miejsca w trakcie prowadzonych prac.

– Švýcárna (czerwony) – Praděd (rozc., niebieski) – Praděd (szczyt)

Którą opcję trasy wybrać? Rozwiązanie jest bardzo proste. Jeśli do punktu Lysy vrch dotrzemy do godz. 16.00 i mamy ochotę na powalczenie z trudniejszym odcinkiem, to wówczas schodzimy na szlak niebieski przez Bělę (opcja II). Uczestnicy Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Maratonie Pieszym Lekarzy Weterynarii idą wyłącznie według trasy opcji I.

PUNKTY ZBIÓRKI:

Jak co roku wyznaczamy punkty zbiórki – miejsca, gdzie będzie można zaczekać na autobus wracający do Prudnika, w przypadku rezygnacji z dalszego marszu. UWAGA! Autobus będzie wracał z Pradziada ok. godz. 22.00 – 23.00, trzeba więc będzie uzbroić się w cierpliwość.

1. Rejviz, przy pensjonacie „Rejviz”, parkingu i sklepiku. Na miejscu są gospody i zadaszone ogródki piwne.

2. Běla, przystanek autobusowy przy ośrodku „Eduard”. W ośrodku działa punkt gastronomiczny z zadaszonym ogródkiem.

2. Przełęcz Videlsky křiž. Tu wiele atrakcji nie ma. Na parkingu jest zadaszona wiata.

ZGŁASZANIE REZYGNACJI

To bardzo ważna dla nas sprawa. Jeśli w trakcie rajdu zrezygnujecie z marszu, w ramach własnych środków wrócicie do domu lub zdecydujecie się na poczekanie w punktach zbiórki OBOWIĄZKOWO nas o tym poinformujcie, dzwoniąc pod nr tel. 503 103 329. To bardzo ważne! Chcemy mieć pewność, że żadnemu i żadnej z Was nic się nie stało. Najlepiej już dziś zapiszcie sobie ten telefon w swoich kontaktach. Będzie on również zapisany w kartach informacyjnych, które otrzymacie na starcie.

ŚLADY GPX

Na Wasze życzenie mamy ślady gpx w dwóch wariantach dla opisanych wcześniej opcji:

OPCJA I ZWYKŁA – ślad wygenerowany został automatycznie ze strony mapa-turystyczna.pl, może więc mieć więc pewnie nieścisłości. PLIK DO POBRANIA

OPCJA II TRUDNA – ślad jest wynikiem przejścia trasy 4 sierpnia z wariantem zejścia do Běli. PLIK DO POBRANIA

Jeśli macie pytania, piszcie w komentarzach. Wkrótce kolejne wiadomości.

8 Komentarzy

 1. Posted by Przemek M. on 7 sierpnia 2019 at 16:44

  Wybór wydaję się prosty 🙂 chociaż podejście na Małego Dziada też ma swój urok 😉

  Odpowiedz

 2. Posted by Maciek on 7 sierpnia 2019 at 17:00

  Nie ma łatwej trasy na Pradziada… Przejście 60 km pod górę, to naprawdę sztuka 🙂 Szkoda, że nie zahaczymy o Alberta 😀

  Odpowiedz

  • Posted by Przemek M. on 9 sierpnia 2019 at 10:23

   Z punktów komercyjnych masz na 18km sklep Michałek w Jarnołtówku obok pomnika Nepomucena, później sklepy w Zlatych Horach. Na 31km Rejviz i sklepik przy zejściu z drogi asfaltowej na żółty szlak, 48km Bela i Chata Eduard tam też jest gastronomia 😉 jest też parę strumieni po drodze ale z nimi to różnie bywa… Polecam prześledzić cała trasę na mapy.cz tam wszystko jest jak na dłoni.

   Odpowiedz

 3. Polecam opcję trudniejszą przejść się z Belí bo to widokowa trasa nieco przypomina szlak z Karlovej Studanki doliną Bilej Opavy. Też jest kilka mostków, górski potok, skały a przede wszystkim Wysoki Wodospad – Jesenicka Niagara 😀

  Odpowiedz

 4. Posted by Piotr on 9 sierpnia 2019 at 08:27

  Hej, nie byłem jeszcze na tym rajdzie. Czy są punkty, w których będzie woda albo miejsca gdzie można bezpiecznie pobrać wodę? Czy cały zapas do plecaka?

  Odpowiedz

  • Posted by Przemek M. on 9 sierpnia 2019 at 10:32

   Z punktów komercyjnych masz na 18km sklep Michałek w Jarnołtówku obok pomnika Nepomucena, później sklepy w Zlatych Horach. Na 31km Rejviz i sklepik przy zejściu z drogi asfaltowej na żółty szlak, 48km Bela i Chata Eduard tam też jest gastronomia 😉 jest też parę strumieni po drodze ale z nimi to różnie bywa… Polecam prześledzić cała trasę na mapy.cz tam wszystko jest jak na dłoni.

   Odpowiedz

  • Na karcie informacyjnej, którą dostaniecie na starcie, będą wskazane miejsca z gastronomią/sklepy i źródełka. Z punktu widzenia uczestników najważniejszy jest sklepik w Rejvizie, mniej więcej w połowie drogi. Po nim długo, długo nic nie będzie.

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: