RPP: Poznajcie trasę

Po trzech latach przerwy zawitamy na wieżę Na Skalce i Krowią Górę. Powrócimy też w uroczą dolinę Białej Opawy.

Wracamy więc na przetarte szlaki, choć będzie i nowy odcinek. Zaczniemy w Prudniku w parku. Stąd ścieżką rowerową dotrzemy przez Dębowiec do Jindřichova. Dalej łagodnie, a potem bardziej ostro w górę do zaginionej wsi Kravi hora i łąk Valštejna. Następnie zejdziemy do Komory, Holčovic i znów w górę na wieżę widokową pod Moravskim kopcem. Przez Ostry dotrzemy do Vrbna pod Pradědem. I tu nas czeka nowy odcinek czerwonego, a następnie żółtego szlaku na Malą Hvezdę. Stąd przez Ovči vrch do Karlovej Studanki i przez dolinę Białej Opawy na Pradziad.

Link do trasy: PRZEBIEG TRASY VIII RAJDU PRUDNIK – PRADZIAD

mapy

Po drodze czeka więc nas sporo pięknych widoków i nieco krajoznawczych tajemnic. Na trasie pojawią się sklepy, gospody i restauracje, więc nie musimy bawić się w wielbłądy i dźwigać wszystkiego od startu.

Wkrótce krajoznawczy opis trasy i kolejne podpowiedzi o trasie. A! Spodziewajcie się punktu kontrolnego na trasie. Gdzie, to tajemnica. 😉

Andrzej Dereń


Tego nie musicie czytać…

kolejka

Za Liptanem kolejka wąskotorowa Osoblaha – Třemešna (fot. Andrzej Dereń)

P.S. W ubiegłym tygodniu testowałem, jak się okazało, nazbyt optymistycznie, trasę „wschodnią” na Pradziad, przez Vysoką, masyw Kobyli, Hraničny vrch, Město Albrechtice, Stare Purkartice, Morske Oko, Karlovice, Anensky vrch, Ovči vrch i Karlovą Studankę. Niestety matematyka okazała się zabójcza, liczby kilometrów  z każdą godziną nieubłaganie rosły i ostatecznie w Karlovej Studance na liczniku „wybiło” 66 km. A do szczytu jeszcze 10 km. Jak słusznie zauważył Maciek, gdyby zrezygnować ze szlaków dojściowych na Stražnice i Hraničny vrch, to trasę udałoby się skrócić o kilka kilometrów. Do tego należałoby odjąć „badawcze” odejścia z trasy w celu sprawdzenia godzin otwarcia sklepów, co by dało nam zaoszczędzony kolejny niecały kilometr, ale… No właśnie. Każde dodatkowe 5 km to jedna godzina marszu dobrym tempem bez odpoczynku. Na papierze wygląda niewinne, faktycznie dodaje czasu na przejście. I to już nie jest tylko jedna godzina, bo w miarę marszu tempo spada i pojawiają dodatkowe przeszkody, o których za chwilę. To po pierwsze. Po drugie trasa byłaby trudna dla osób, które nie znają naszych okolic – dwa kilkukilometrowe odcinki bez znaków oraz oznakowane odcinki ze słabym oznaczeniem (a są takie), to kolejna trudność. Ja nie miałem wątpliwości, bo to są moje okolice, inni by mieli, zwłaszcza ci, którzy nie posługują się elektroniką i nie są w stanie na bieżąco weryfikować swojego położenia. Po trzecie za Karlovicami natknąłem się na odcinek szlaku zapomniany przez KCzT. Młodnik, wycinka drzew, niemal całkowicie zarosła ścieżka, brak oznaczeń. Po kilku minutach kluczenia przejść się da, ale dla mniej orientujących się w terenie osób, już bardzo zmęczonych, byłaby to irytująca przeszkoda. Kilka kilometrów dalej jest kolejny zarośnięty, długi odcinek, tym razem już dobrze oznakowany. Jeżyny i dorodne pokrzywy, czyli samo zdrowie dla krótkospodenkowców. Planując trasy na PMP po polskiej stronie granicy możemy pozwolić sobie na wypad z kosiarką i wycinkę zarośniętych ścieżek, tutaj, kilkadziesiąt kilometrów od Polski, byłoby to co najmniej nie na miejscu. Z ciężkim sercem postanowiłem więc darować Wam tych wszystkich atrakcji i też, nie czarujmy się, z myślą o nas samych, organizatorach, którzy najczęściej zbierają cięgi od uczestników za źle „przygotowaną”/zaproponowaną trasę. A ta właśnie trasa według części uczestników zasługiwałaby na takie miano.

 

 

12 Komentarzy

 1. Posted by Paweł Milicz on 13 lipca 2018 at 12:03

  trasa będzie podana z kolorami szlaków , bo ja będę pierwszy raz w tych pięknych górach

  Odpowiedz

  • Posted by PMP_@dmin on 14 lipca 2018 at 09:04

   Tak, podamy w kolorach i z miejscami, gdzie będą się zmieniały. Wszyscy otrzymają na starcie opisówkę trasy, ale warto też przeanalizować powyższy link do mapy.cz, gdzie jest dokładnie oznaczona. Cała trasa przebiegać będzie oznakowanymi szlakami.

   Odpowiedz

 2. Posted by Krzysztof Kaczmarek on 16 lipca 2018 at 17:28

  Ludzie z Prudnika pomocy! Gdzie można przenocować przed i po starcie? Dzwoniłem do SSM ale wszystko już zajęte, gdzie tam jeszcze noclegi w miarę tanie?

  Odpowiedz

  • Posted by Pawel Milicz pisze z komorki on 16 lipca 2018 at 19:57

   Jak jestes zainteresowany ja przyjezdzam sam jestem z Milicza i udalo mi sie dostac nocleg w dwojce pokoju SSM mam tam dwa noclegi podam ci moj tel 505153605 mozesz dac zmac

   Odpowiedz

 3. Posted by Maciek on 20 lipca 2018 at 05:15

  Jakby ktoś chciał ten odcinek pokonać śmigłowcem, to w prostej linii od parkowej altany w Prudniku do drewnianej rzeźby na Pradziadzie jest dokładnie 35811 metrów… 😀

  Odpowiedz

  • Posted by PMP_@dmin on 20 lipca 2018 at 20:22

   Trzeba kiedy zrobić konkurs, komu na gpsie wyjdzie najkrótszy odcinek. Uczestnicy koniecznie w długich spodniach, bo psy na posesjach nie będą zadowolone. 😉

   Odpowiedz

 4. Posted by Dawid on 1 sierpnia 2018 at 11:28

  Znaki na niebie i ziemi wskazują póki co, że i ja się stawię, by w Monkach pokonać trasę… Czy organizator mógłby podać, gdzie na trasie będzie dostęp do strumieni?

  Odpowiedz

 5. gdyby ktoś chciał odsprzedać start to chętnie kupię.

  Odpowiedz

  • Posted by Dawid on 6 sierpnia 2018 at 12:07

   Ja być może będę miał do oddania za parę złotówek miejsce w autobusie powrotnym, bo biegnę i nie mogę czekać ok. 7 godzin… Więc wracam na własną rękę. Organizator ma mi dać znać czy da się tak rozwiązać moją sytuację:)

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

<span>%d</span> blogerów lubi to: