III Rajd Prudnik – Pradziad: Z 270 na 1491 m n.p.m.

W drodze na Pradziad (fot. Stanisław Stadnicki)Dokładnie za miesiąc, 17 sierpnia odbędzie się już trzeci Rajd Prudnik – Pradziad, trudna, górska wyprawa, której celem jest przejście w ciągu jednej wyprawy trasy o długości dochodzącej do 60 km. Jak żaden inny rajd w okolicy zaczynamy na wysokości 270, a kończymy na 1491 m n.p.m.

Aby urozmaicić wędrówkę, tym razem ominiemy piękną dolinę Białej Opawy, w zamian zdobędziemy masyw Orlika, a na deser zostawimy sobie trudne podejście ze wsi Běle przez rezerwat Vysoky vodopad na Małego Dziada.

Oto jak wyglądać będzie przebieg trasy: TUTAJ

Początkowy odcinek prowadzić będzie ścieżką rowerową Prudnik – Jindřichov (10 km). Łączna długość trasy to 57 km. Wyjście o godz. 5.30. To wersja all inclusive. Teraz ułatwienia:

1. Na starcie w prudnickim parku będę już przed godz. 5.00 i to będzie czas, kiedy w trasę będą mogli ruszyć wędrowcy potrzebujący nieco więcej czasu na dotarcie do mety.

2. W masywie Orlika, już za połową trasy będzie znaczny skrót, dla tych którzy nie będą czuli się na siłach zaliczyć ostatni, trudny odcinek rajdu przez Wysoki Wodospad. Od punktu Lysy vrch trzeba będzie iść szlakiem żółtym prosto na Videlsky křiž, a stamtąd na Svyčarnę. 4 kilometry w zapasie i mniejsze przewyższenia, choć i tak czekać będzie wspinaczka na Małego Dziada.

3. Ułatwienie psychologiczne: trasa all inclusive jest porównywalna pod względem długości z ubiegłoroczną, więc jeśli wziąć pod uwagę skrót z pkt 2, to mamy trasę łatwiejszą. Gorzej z przewyższeniami 😉

Informacje ogólne dla tych, którzy nie znają bliżej imprezy:

– Naszym celem jest przejście trasy z Prudnika na Pradziad.

– Poruszamy się po dobrze oznakowanych szlakach turystycznych, to nie marsz na orientację, nie gubimy się i nie tracimy niepotrzebnie czasu.

– Na trasie nie ma punktów kontrolnych, jesteśmy zdani na siebie.

– Rajd nie jest na wyścigi, choć na mecie postaramy się odnotować kto i kiedy dotarł na szczyt.

– Jak ktoś lubi, to może biec, ale medalu nie dostanie. To nie jest impreza sportowa.

– Z mety (a w zasadzie z Ovčarni) odbiera nas autobus, który przywozi nas z powrotem do Prudnika.

– Będzie wpisowe (głównie koszt autobusu), które trzeba będzie opłacić przed rajdem. Za kilka dni dam znać, jaki to koszt i jak trzeba zapłacić.

– Wpisowego nie trzeba opłacać, w takim wypadku uczestnik nie korzysta z powrotnego autobusu, np. umawia się z kimś, kto po niego przejedzie prywatnie.

– Na starcie każdy otrzyma ściągę z przebiegiem trasy. Dobrze jest mieć ze sobą własną mapę Jesioników.

– Organizatorem rajdu jest oddział PTTK Prudnik.

– Nagrodą za udział w rajdzie jest satysfakcja.

– Rajd odbędzie się bez względu na pogodę.

– Trasa jest długa i ciężka, a do mety trzeba dotrzeć najpóźniej do godz. 20.00, czyli trzeba iść w dobrym tempie. Weź to pod uwagę decydując się na tę wyprawę.

Andrzej Dereń (PTTK Prudnik/Tygodnik Prudnicki)

a_deren@onet.pl

Reklamy

18 Komentarzy

 1. Posted by Czarek on 17 lipca 2013 at 15:21

  Trasa tegorocznego Rajdu jest dużo trudniejsza, niż podczas dwóch poprzednich edycji. Po pierwsze jest ok. 300 metrów więcej podejść, niż w ubiegłym roku. Po drugie, powstaje problem, którego nie było na pierwszej i drugiej imprezie, a dotyczy transportu dla osób, które nie będą w stanie ukończyć trasy. Odcinek w górę Studenego potoku pod Vysoky vodopad jest trudny i wyczerpujący, zwłaszcza po przejściu od Prudnika. Gdyby się okazało, że pod wodospadem komuś zabraknie sił, to i z powrotem daleko ( chociaż w dół ) i do Ovcarny zostaje ponad 8 kilometrów i z 500 metrów przewyższenia. Poprzednio na ostatnich kilkunastu kilometrach trasy, gdy ktoś musiał sie wycofać, to mial kilka kroków do drogi i autobusu, teraz natomiast będzie problem. Takiej sytuacji nie można wykluczyć, bo zdarzalo się przecież, że uczestnicy rezygnowali i w Karlovej Studance i u Barborki, a więc w porownywalnym miejscu trasy, ktore tym razem wypadnie w środku lasu, daleko od dróg i możliwości dojazdu.

  Odpowiedz

  • Żeby tego uniknąć będzie punkt „zborny” we wsi Běla – prawdopodobnie w barze hotelu Eduard, który jest przy szlaku. Stamtąd na Pradziad przez wodospady jest 10 km. Jeśli ktoś tam dotrze po godzinie 17.30 (12-12,5 godzin od wyjścia z Prudnika), wówczas nie ma co liczyć na to, że dotrze na szczyt do 20.00. Czeka wówczas na autobus, który będzie tamtędy wracał w drodze do Prudnika (przez Jesenik). Liczę na to, że nawet najwolniejsi maruderzy dotrą do tego punktu do godz. 21.00 (na pokonanie ok. 47 km będą mieli 15,5-16 godz.!), a pewnie dopiero wówczas pojawi się tam autobus.

   Masz rację, że pod tym względem trasa poprzednich edycji rajdu była organizacyjnie wygodniejsza.

   Odpowiedz

   • Posted by Czarek ( cezaryol ) on 17 lipca 2013 at 16:28

    Bardzo dobrze pomyślane. „Eduard” lub jego najbliższa okolica to dobre miejsce, by decydować o dalszym marszu lub rezygnacji.

   • Posted by Czarek ( cezaryol ) on 17 lipca 2013 at 16:32

    Jeszcze o „Eduardzie”. To miejsce będzie zbyt mocno kontrastować z umęczonymi/ubłoconymi maszerami. Żeby po południu nie powiesili tam napisu: wstęp tylko w krawatach i bez błota na butach 🙂

   • Cóż, jest taka groźba 😉 Noszę się z zamiarem poinformowania ich, że obok hotelu będzie przechodziła grupa umorusanych Polaków. Może wystawią na taras (?) ławy, żeby było gdzie wypić piwo, a może i coś zamówić.

   • Posted by Czarek ( cezaryol ) on 17 lipca 2013 at 16:45

    Jeśli dobrze pamiętam, to tarasu tam chyba nie ma,przynajmniej od strony szlaku. Jest za to ogrodzenie, a sam hotel jest oddalony o kilkadziesiąt metrów w głąb posesji. Ale jakoś sobie poradzimy.

   • Jest tam w okolicy sklep lub gospoda?

   • Posted by Czarek ( cezaryol ) on 17 lipca 2013 at 16:57

    Nie ma. Jeśli dobrze pamiętam. Żeby trafić na taki przybytek to trzeba zejść daleko do właściwej wioski. Jest kawałek dalej penzion „Richard” wyposażony w barek i restaurację i to chyba ogólnodostępną.

   • Co w takim razie będzie bardziej odpowiednie według Ciebie? Richard czy Eduard?

   • Posted by Czarek ( cezaryol ) on 17 lipca 2013 at 17:11

    Nie jest to łatwe pytanie. Eduard ma tez bar, ale w porównaniu z Richardem wydaje się trochę bardziej ekskluzywny. Myślę, że z baru ( jeśli będą wolne miejsca ) nikt nikogo nie wyrzuci. Ma tę zaletę, że jest przy szlaku. Trzeba by tylko uczulić ewentualnych gości, żeby nie traktowali baru i otoczenia jak miejsca w schronisku, bo to niekoniecznie jest mile tam widziane. Ostatecznie można wysłać zapytanie, czy grupa długodystansowców siedząca w barze przez dłuższą chwilę nie będzie im przeszkadzać.
    A’propos zapytań. Będzie jakiś plakat? Myślę o powiadomieniu m.im. obecniho uřadu Supikovice i kilku serwisów czeskich.

   • Plakat będzie, jak go zrobię. Mam nadzieję, że najpóźniej w tę sobotę.

   • Posted by Czarek ( cezaryol ) on 17 lipca 2013 at 17:22

    Plakat bardziej przemawia 🙂 Mogę współdziałać w ewentualnym propagowaniu imprezy za granicą.

   • Bardziej zależy mi na propagandzie PMP. Rajd na Pradziad z zasady ma charakter kameralny. Ale plakatu na PMP też jeszcze nie mam.

   • Posted by Czarek ( cezaryol ) on 17 lipca 2013 at 17:35

    Będziemy więc propagować 🙂

 2. Posted by Dawid T. (prudnicki Kilian Jornet) on 17 lipca 2013 at 16:18

  Nie jestem pewien, gdzie będzie meta dla mojej osoby;)

  Odpowiedz

  • Posted by Czarek ( cezaryol ) on 17 lipca 2013 at 16:29

   Gdzie będzie, tam będzie, ale jak napisał Andrzej – medalu i tak nie dostaniesz 🙂

   Odpowiedz

   • Posted by Dawid T. (prudnicki Kilian Jornet) on 17 lipca 2013 at 17:53

    Nawet bym nie przyjął, gdyby takowy po cichu szykowano. Robię to dla siebie i dla zaspokojenia swojej chorej ambicji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: