Propozycje tras X PMP: A może z Červenohorskiego sedla…

Niecierpliwi fani PMP od co najmniej pół roku pytają mnie i prezesa Józefa Michalczewskiego, jak przebiegać będą trasy tegorocznego Prudnickiego Maratonu Pieszego.

Sprawa rozstrzygnie się na dniach, ale przed podjęciem ostatecznej decyzji chcemy się poradzić Was, potencjalnych uczestników PMP.

Trasy mała i średnia są już uzgodnione – wędrujemy szlakami Lasu Prudnickiego: niebieskim i żółtym z odbiciem na metę do Polany Kucharskiego.

Trasa najdłuższa wywołuje najwięcej emocji, bo jest najtrudniejsza, ale i najciekawsza. Przypomnijmy jak wędrowaliśmy w ubiegłych latach:

* 2009 – z Karniowa przez Město Albrechtice,

* 2010 – z Głuchołaz przez Zlate Hory i Biskupią Kopę,

* 2011 – z Jesenika przez Rejviz i Jindřichov

 

Poniżej propozycje tegoroczne. Nie przeprowadzam żadnej ankiety i głosowania, bo i tak organizatorzy sami zdecydują jaką trasę wybrać. Liczę na opinie i uwagi (piszcie w komentarzach). Myślę, że część propozycji przyda się w przyszłych latach.

 

Z Kałkowa, czyli czerwonym szlakiem do oporu

Około 55 kilometrów Głównym Szlakiem Sudeckim. Z Kałkowa przez Sławniowice, Głuchołazy, Podlesie, Biskupią Kopę, Pokrzywną i Długotę na Polanę Kucharskiego. Trasa teoretycznie niezbyt wymagająca. Teoretycznie, bo pierwsze 20 kilometrów prowadzi przez tereny słabo oznakowanie, gdzie o zgubienie nie jest trudno. Szczerze? Taka sobie propozycja, ale w końcu warto promować GSS.

Pętla z Prudnika do Prudnika

Organizacyjnie sprawa jest prosta, bo nie trzeba szykować autokarowego dojazdu na start trasy. Wyruszamy z Prudnika i tu też kończymy maraton (Polana Kucharskiego). Szlak prowadziłby do czeskiego Jindřichova, dalej przez Solni horę, Heřmanovice, Přičny vrch, Zlate Hory, Jarnołtówek, Olszak, Pokrzywną, Długotę na Polanę Kucharskiego. Byłaby to swoista wyprawa wokół Biskupiej Kopy. Ciekawe, choć mało odkrywcze.

Obok nowej wieży

Ta trasa byłaby uhonorowaniem budowniczych niezwykłej, bo podwójnej wieży widokowej na Hraničnym vrchu koło Města Albrechtice. Szlak zaczynałby się na dworcu kolejki wąskotorowej w Osobłodze, skąd trzeba byłoby przejść prawie w całości główną trasę Osoblažska (czerwona) z odbiciem na wspomnianą górę. Z Albrechtic szlak wiódłby na Krowią Górę i dalej identycznie jak w ubiegłym roku. Ta propozycja podoba mi się. Byłaby rekompensata braku Osoblažskich Pochodów w tym roku, bo połowa trasy prowadziłaby w tej okolicy. Na pewno wieża zrobiłaby wrażenie na uczestnikach marszu. Na pewno opcja do wykorzystania jeśli nie w tym, to w przyszłych latach.

Tylko nie spadnijcie z krzeseł… z Červenohorskiego sedla

W ubiegłym roku z sukcesem grupa wędrowców zdobyła szczyt Pradziada idąc z Prudnika w trakcie jednodniowej imprezy. W sierpniu rajd ma być powtórzony. A co by było, gdyby trasę PMP poprowadzić w odwrotnym kierunku? Oczywiście nie dokładnie tak samo, bo zaczynanie wędrówki na szczycie góry byłoby delikatnie mówiąc dziwne. Słynne Červenohorskie sedlo wydaje się do tego celu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Pradziad nie byłby zdobyty, ale bylibyśmy od niego o rzut kamieniem. Pobilibyśmy rekord wysokości tras Prudnickiego Maratonu Pieszego wspinając się na Małego Dziada (1354 m n.p.m.). Po drodze byłby m.in. masyw Orlika i Biskupia Kopa. Długość trasy nieco powyżej 50 km, ale to trzeba będzie jeszcze sprawdzić. Nie chcę przesadzić z długością, żebyśmy nie musieli zbierać z trasy ostatnich uczestników PMP po zmroku.

Reklamy

9 Komentarzy

 1. Posted by Jurek on 28 czerwca 2012 at 20:48

  Ostatnia propozycja jest bardzo fajna. Właściwie każda trasa jest ciekawa a Maraton jest super imprezą ze wspaniałymi ludźmi.

  Odpowiedz

 2. Ja głosuję za wersją z CHS, choć pętla Prudnik-Prudnik też mi się bardzo podoba.

  Odpowiedz

 3. Trasa wysokogórska jest super. ale będzie miała z 55 km.

  Odpowiedz

 4. Tak, do 55 km, Według moich obliczeń oraz Cezarego: 51 – 53 km . Ale więcej będzie z górki niż po górkę, więc mam nadzieję, że trochę nadgonimy 😉

  Odpowiedz

 5. Kopiuję tutaj komentarz z innego wpisu, żeby było czytelniej:
  Cezary, mi wyszło 52,1 km (chodzi o trasę z Przełęczy Czerwonogórskiej). Początek, jak dobrze się domyśliłeś to trasa Jesenickiej 60 aż do Opawskiej Chaty. Później według trasy Zlatohorskiego Trekingu aż na Biskupią Kopę, stamtąd czerwonym na Przeł. Mokrą, żółtym do Przeł. pod Zamkową G., wzdłuż granicy do Wieszczyny i czerwonym na Polanę. Ominąłem Přičny vrch i rejon Solnej hory oraz Jindřichova, żeby nie powtarzać się z ubiegłoroczą trasą. Ze Svyčarni nie skręciłem również na Vrbno, żeby nie dublować trasy z rajdem na Pradziada i żeby nie zaliczyć przydługawej trasy asfaltem przed Vrbnem. Dla osób znających J60 i ZT trasa częściowo będzie rozpoznawalna, ale pamiętajcie że na PMP będzie – mam nadzieję – sporo osób, które nie były na tych czeskich imprezach. Dla nich będzie to nowość.
  Tutaj jest szkic trasy: http://www.navime.pl/trasa/25063/Propozycja+trasy+50kilometrowej+na+X+PMP

  Odpowiedz

 6. Posted by Stasszek on 29 czerwca 2012 at 14:52

  Chyba zwycięży trasa z „Czerwenogórska” – dobrze, że udało się ułożyć alternatywę do trasy Prudnik-Pradziad. Jako, że zachorowałem na 60-tkę Jesenicką, to dla mnie tym większa atrakcja.

  Odpowiedz

 7. Posted by Staszek on 7 lipca 2012 at 13:11

  Przy ustalaniu terminu Pradziada (wiem, że to inna brożka jak PMP) warto uwzględnić: 12 sierpnia (sobota) Zlot Orkiestr Dętych w Racławicach (projekt to 15 tyś EURO, bardzo duża impreza), 18-19 sierpnia (sobota i niedziela): Koleją po pograniczu polsko-czeskim w Racławicach Śląskich, 25-26 sierpnia (sobota i niedziela) Euroregionalne Drezynowanie (Biała). Dlatego proponuję Pradziada na sobotę 4 sierpnia.

  Odpowiedz

 8. Dzięki Staszek za informacje. Jutro, czyli 12 lipca postaram się ostatecznie uzgodnić termin Rajdu na Pradziada.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: