Krnovska Padesatka

Krnovska Padesatka to jedna z najstarszych imprez pieszych organizowanych na prudnicko-karniowsko-jesenickim pograniczu. W tym roku, 19 maja czescy i polscy turyści spotkali się po raz 47.

Rajd dedykowany jest zarówno pieszym jak i rowerzystom. Każdy, wedle własnych możliwości, wybiera trasę o odpowiadającej mu długości (piesi: 4, 15, 25 lub 50 km; cykliści: 40 i 67 km). Szczególną popularnością cieszy się trasa… najkrótsza, rodzinna, koniecznie z dziećmi, dla których przygotowywane są liczne atrakcje, głównie konkursy z nagrodami. Co ciekawe, najmniej turystów pojawia się na najdłuższej trasie pieszej, co roku jest ich od kilku do kilkunastu. Nawet organizator – Klub Czeskich Turystów w Karniowie – nie przykłada się zbytnio do tej trasy, rezygnując na przykład z punktów kontrolnych. Nie zniechęca to jednak wytrawnych wędrowców, którzy zmierzyć chcą się z 50-kilometrowym szlakiem.

Na najdłuższej trasie jest kilka atrakcyjnych pod względem krajoznawczym miejsc. Najwyższym punktem jest szczyt góry Miliř z oczkiem wodnym w dawnym kamieniołomie (Morskie Oko; 698 m n.p.m.). Przyrodników może usatysfakcjonować odwiedzenie rezerwatu łąkowego „Krasovsky kotel”. Obok niego, na śródleśnej łące, można spróbować odszukać ślady całkowicie wyludnionej osady Kotel (też Krasovsky Kotel, niem. Kessel), jednej z licznych miejscowości, które opustoszały w czeskich Sudetach po 1945 roku. We wsi Karlovice, w XVIII-wiecznym budynku dawnej kuźni, w połowie „pięćdziesiątki”, znajduje się z muzeum… kos, w dużej mierze nawiązujące do tutejszych tradycji hutnictwa żelaza. Miejscowość posiada również kilka interesujących architektonicznie budynków sanatoryjnych. Wędrując przez karniowski Ježnik można wspiąć się na szczyt Vyhlidki (552 m n.p.m.), gdzie znajduje się okazała, drewniana wieża widokowa.

W rajdzie, na trasie 50-kilometrowej, uczestniczyła polska (prudnicko-opolska) grupa wędrowców w składzie: Mirosław Bartyzel, Stanisław Stadnicki, Dawid Tkacz, Cezary Olechno i Andrzej Dereń.

Zobacz także:

PRZEBIEG TRASY

RELACJĘ NA PRUDNICKA.PL

PRZEDNI FILMIK GRUPY ZABIJAKÓW W 3D

FILMIK W WERSJI CLASSIC

GALERIĘ FOTEK

Reklamy

9 Komentarzy

 1. Posted by Dawid T. on 25 Maj 2012 at 12:10

  Filmik w 3D naprawdę przedni;p Wymiata…

  Odpowiedz

 2. Tak, sam zaskoczony jestem efektem końcowym, jakby kamerka była na ruchowym statywie.

  Odpowiedz

 3. Świetny pomysł z taką relacją. Ale o co chodzi z tym 3D? Ma imitować efekt ruchu podstawy kamery?

  Odpowiedz

 4. Nie mam pojęcia, YouTube wyjaśnia o co chodzi… taki gadżet.

  Odpowiedz

 5. Dodam, że przy zastosowaniu „antywstrząsówki” nie można robić napisów, bo widzicie co się dzieje. Ale nie wiedziałem tego… tak się usprawiedliwiam.

  Odpowiedz

 6. Posted by Stasszek on 25 Maj 2012 at 15:45

  Film super. Trzeba rozważyć takie coś na jesenicka 60tke, ale to warunek, że znów idziemy cała gromadą.

  Odpowiedz

 7. Posted by Czarek on 25 Maj 2012 at 23:28

  Wpasuje się w peany na temat filmiku. Naprawdę mi się podoba. zarówno gra aktorska jak i ( a może przede wszystkim ) reżyseria i realizacja 🙂

  Odpowiedz

 8. Tak, film fajny, doceniam trud Andrzeja (słychać jęki i łapanie oddechu). Dzieki – fajna pamiątka. btw mi się oskar należny 🙂

  Odpowiedz

 9. Posted by Czarek on 26 Maj 2012 at 22:58

  To mi też. Za sceny kaskaderskie 🙂

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: