Takie były początki – I Maraton Pieszy

MP 1987 (6) Termin: 13 czerwca 1987 r.

Komandor: Józef Michalczewski

Sędzia główny: Mieczysław Papierski

Współorganizatorzy: Krystyna Baraniuk, Danuta Feret, Czesława Gwóźdź, Anna Horyśniak, Bożena Kałużyńska, Irena Kruszelnicka, Małgorzata Łabińska, Julian Pabis, Halina Piątkowska, Urszula Rogosz, Maria Sławkowska, Elżbieta Zagłoba-Zygler, Zbigniew Zagłoba-Zygler, Kazimierz Życzyński, Krystyna Życzyńska.

Liczba uczestników: 96 osób, w tym:

– 22: trasa 42 km,

– 74: trasa 21 km.

Wpisowe: 250 zł

Pogoda: ciepło i słonecznie

Trasy:

· 42 km: Pokrzywna (DW PTTK) – Moszczanka – Łąka Prudnicka – Chocim (betonówką) – Chocim („bażanciarnia”) – Stare Dęby – Lipy (polną drogą; dalej szlak czerwony) – Prudnik Las (klasztor franciszkanów) – Kobylica (395 m n.p.m.) – Dębowiec – Długota (457 m n.p.m.) – Wieszczyna – Pokrzywna (DW PTTK; dalej szlak żółty) – Przeł. pod Zamkową Górą (dalej bez znaków) – dolina Bystrego Potoku (dalej szlak zielony) – Plac Langego (dalej szlak żółty) – Rozdroże pod Piekiełkiem – Bukowa Góra (507 m n.p.m.) – Skały Karliki – Jarnołtówek – obok Czapki – Kopalnia „Dewon” – Morskie Oczko – Olszak (453 m n.p.m.) – Pokrzywna (DW PTTK)

· 21 km: Prudnik (Park Miejski; aż do Pokrzywnej szlak czerwony) – Lipy – Prudnik Las (klasztor franciszkanów) – Kobylica (395 m n.p.m.) – Dębowiec – Długota (457 m n.p.m.) – Wieszczyna – Pokrzywna (DW PTTK; odtąd aż do mety szlak niebieski) – Gwarkowa Perć – Rozdroże pod Piekiełkiem – Skały Karliki – Jarnołtówek – Skały Karolinki – Morskie Oczko – Olszak (453 m n.p.m.) – Pokrzywna (DW PTTK)

Pewnie nikt z uczestników I Maratonu Pieszego nie zdawał sobie sprawę, jak niezwykle potoczy się historia tej ambitnej imprezy, która już po trzech edycjach umarła, by jak Feniks odrodzić się po 17 latach.

Rok 1987. Siermiężne lata 80. XX w., od czasu stanu wojennego ludziom nie wolno było mówić o „Solidarności”, a socjalistyczna gospodarka ledwie zipała. Wszechobecne kolejki, braki w państwowych sklepach, luksusy w Peweksach, paczki z Zachodu i przydzielane na kartki towary.

W takich okolicznościach doszło do organizacji I Maratonu Pieszego, którego pomysłodawcą a zarazem głównym realizatorem był Józef Michalczewski, członek oddziału PTTK w Prudniku. Ideą rajdu było przejście jednej z dwóch wybranych tras, o długości: 41 i 21 km. Trasa bardziej wymagająca wynikała oczywiście z nazwy rajdu – maraton, musiała mieć więc długość „maratońską” – 42 km. Trasa krótsza to połowa głównej odległości, stąd często określano ją jako „półmaraton” lub „maraton mały”.

Już w styczniu 1987 r. organizatorzy mieli opracowany regulamin (wydrukowany w nakładzie 50 egz.), w którym określili podstawowe zasady nowej imprezy, w tym przebiegi tras. Później zmieniono przebieg trasy długiej, która pierwotnie miała prowadzić m.in. przez Konradów i Wierzbiec. Organizatorzy zapewnili również uczestnikom noclegi, jednak z propozycji tej nikt nie skorzystał.

Sobota, 13 czerwca 1987 r. była słoneczna. Start „maratonu małego” zorganizowano o godz. 8.00 na placu przy altanie koncertowej w Parku Miejskim w Prudniku.

„Każdy uczestnik na starcie otrzymywał kartę rajdową z numerem startowym i bloczek na posiłek oraz informację, aby na punktach kontrolnych zbierał potwierdzenia od sędziów, którzy mieli wpisywać również godzinę (czas) przejścia” – to już fragment sprawozdania z maratonu.

Z parku turyści szli czerwonym szlakiem przez Dębowiec do Pokrzywnej, gdzie przy Domu Wycieczkowym PTTK znajdował się półmetek z bigosem, chlebem i herbatą. Dalsza trasa wiodła szlakiem niebieskim przez Gwarkową Perć, Jarnołtówek, Słoneczny Stok, Morskie Oczko, Olszak z powrotem do Domu Wycieczkowego PTTK w Pokrzywnej, gdzie znajdowała się meta. Okazało się, że trasa ta była najtrwalszym elementem wszystkich trzech pierwszych edycji maratonu (1987-1989).

Uczestnicy „dużego maratonu” startowali już o godz. 7.00 spod DW PTTK w Pokrzywnej i szli przez Moszczankę, Łąkę Prudnicką, Chocim, Lipy i dalej czerwonym szlakiem do Pokrzywnej. Stamtąd turyści przechodzili na szlak żółtym, którym docierali do Przeł. pod Zamkową Górą, następnie bez znaków schodzili do doliny Bystrego Potoku, później zielonym do Placu Langego („kapliczka”), żółtym do Jarnołtówka i niebieskim przez Olszak do Pokrzywnej na metę.

Na mecie było ognisko. Nie obyło się bez turystycznych zabaw przygotowanych przez Zbyszka Zagłobę-Zyglera. Nagrody otrzymali: najmłodszy i najstarszy uczestnik rajdu. Wszyscy otrzymali również małe dyplomy uczestnictwa, których grafikę wzorowano na plakietkach.

Po rajdzie organizatorzy odnotowali, że w maratonie uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych i średnich z gmin Prudnik i Biała oraz dorośli z Prudnika, Kędzierzyna-Koźla, Głuchołaz i Strzelec Opolskich.

Na podstawie:
1. Informacja z 1-go Maratonu pieszego odbytego w dniu 13 czerwca 1987 r (maszynopis) – archiwum oddziału PTTK w Prudniku
2. Sprawozdanie z maratonu pieszego zorganizowanego dnia 13.06.1987 r. w Pokrzywnej (maszynopis), autor: Józef Michalczewski – archiwum oddziału PTTK w Prudniku
3. Wspomnienia własne (A. Dereń)
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: